Wysoki Komisarz ds Tortur przy ONZ potwierdza stosowanie tortur elektronicznych!

Na wniosek sprawozdawcy Rady Praw Człowieka ONZ (HRC) Organizacja Narodów Zjednoczonych (poprzez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka) prowadzi globalne śledztwo w sprawie nielegalnego wykorzystania technologii cybernetycznych przez zdalne atakowanie wybranych osób – ich zastraszanie, nękanie i publiczne upokarzanie. W lutym 2020 r. w Genewie profesor Nils Melzer, specjalny sprawozdawca ONZ ds. Tortur i innego okrutnego nieludzkiego poniżającego traktowania i karania, oficjalnie potwierdził że istnieją tortury cybernetyczne, a obecnie prowadzone jest dochodzenie w sprawie ich legalnego zwalczania. Organizacje ochrony praw człowieka z wielu krajów i grupy zrzeszające ofiary tych nieludzkich eksperymentów wysłały na służbową skrzynkę e-poczty sekretariatu prof. Melzera szereg dokumentów, które pozwalają nam zrozumieć skalę tych działań, ich charakter i zasięg. Materiały te uznano za istotne dla sprawy, zostały one opublikowane na witrynie internetowej Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Co ciekawe Nils Melzer skupił się również na psychospołecznym odbiorze tortur elektronicznych, czyli na tym jak otoczenie odbiera sygnały ofiary nielegalnych eksperymentów.

Organizacje pozarządowe współpracujące z biurem Wysokiego Komisarza zwracają uwagę na złożoność technik w kontekście przestępstw z użyciem broni elektromagnetycznej, mikrofalowej, akustycznej itp. Ich zdaniem ciężar dowodu powinien zostać odwrócony, aby ofiara nielegalnych eksperymentów nie musiała przedstawiać dowodów technicznych, ponieważ istnieje tu oczywista asymetria posiadanych informacji. Ludzie który zgłaszają nadużycia i nielegalne eksperymenty są kierowani w stronę psychiatrii i niewłaściwego traktowania, a proces ten całkowicie ich dyskryminuje w ustalaniu sprawiedliwego osądu. Brak właściwych reakcji ze strony wymiaru sprawiedliwości, w tym biegłych lekarzy psychiatrów, budzi podejrzenie łamania zasady trójpodziału władzy, co może mieć związek z korupcją i klientyzmem, które uniemożliwiają jakąkolwiek separację władz.

Link do strony OHCHR z materiałami dot. śledztwa ONZ w sprawie nielegalnych eksperymentów:

https://www.ohchr.org/EN/Issues/Torture/SRTorture/Pages/CallGA75.aspx?fbclid=IwAR2DTXf9WKHY3PlgCxQ_i9YeOx84LYnLEj65XYYnsGtdMh7VfOfnjU8TLXs
Udostępnij:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x